SIDRUN KÖÖGIABILISENA
Küpsetamisel
Tavalised kodused küpsetised muutuvad tunduvalt maitsvamaks, kui lisada taignale sidrunikoort.
Desinfitseerib puu- ja juurvilju
Lõika sidrunist tükid ja pigista mahl spreipudelisse. Sidrunimahl on naturaalne desinfitseerimisvahend, mis puhastab viljad mustusest ja putukamürkidest ning jätab puu- ja juurviljadele ka meeldiva lõhna.
Hoiab õuna-puuviljasalati värskena
Piserda pisut sidrunimala õunatükkidele ja nad püsivad lumivalgetena, ei muutu pruuniks.
SIDRUN KOSMEETIKUNA
Sidrun on universaalne puuvili, millest siinsetes nõuannetes on kirjutatud juba päris mitme kandi pealt. Täna toome välja mõned retseptid, kuidas sidrunit kasutada koduses kosmeetikas.
Supertoonik näole
Vistrike ja punnikeste vastu aitab, kui neid sidruniveega tupsutada. Näo puhastamise ja toniseerimise eesmärgil võib sidruniveega pesta ka kogu nägu.
Näovee retsept. Võta paar detsiliitrit keedetud vett ja tilguta sellesse paar tilka sidrunimahla ja teepuuõli. Vala saadud segu pudelisse ja tupsuta sellega nägu pärast meigi eemaldamist.Jätka lugemist
SIDRUN GARDEROOBI HOOLDAJANA
Ökokoristuse logol oleval sidrunil on palju kasulikke omadusi. Järgnevalt mõned näpunäited, kuidas sidruni abil hoida korras ja värskena oma garderoobi.
Hea koitõrjeks
Võta küps sidrun ja torka sellesse hulgaliselt nelki. Nelki täis sidrunid kuivavad aeglaselt ja levitavad riidekappi kõige hõrgumat lõhna, mis koidele eriti ei meeldi.
Valgendab õrnu materjale
Kasuta karmi valgendi asemel hoopis sidrunimahla, mis on küll tunduvalt õrnem, kuid mitte vähemtõhus. Leota pesu pool tunnikest sidrunhappe ja söögisooda lahuses ning loputa.
SIDRUN JA MUNA – KASULIK KOOSLUS JUUSTELE
Juba Pipi teadis, et munaga on väga kasulik pead pesta. Kui aga lisada munale veel sidruni imelised omadused, siis selle segu kasulikkust meie juustele tuleb kirjeldada lausa ülivõrdes.
Niisiis, kui Sa ei jõua kõiki mune ära värvida ning kodus on üle ka üks sidrun, siis turguta oma juukseid veel kevadpühade eel sidruni ning muna seguga.
Keskmise pikkusega juustele on vaja vaid 1 muna ja 1 sidrun, pikematele rohkem ning lühematele juustele vastavalt vähem.
VÄRSKENDA OMA KODU NATURAALSELT
Poes müüdavad õhuvärskendajad on ühed enam meie koduõhku saastavad vahendid. Samas, kui oled väga tundlik (mittemeeldivate) lõhnade suhtes, siis vajad hädasti mõnda mõnusa lõhna tekitamise viisi. Parim vahend selleks on ise tehtud mõnus ja naturaalne õhuvärskendaja.
Sega kokku 0,5 l leiget või soojemapoolset (sooda lahustud paremini) vett, supilusikatäis soodat, teelusikatäis sidrunimahla (võib ka rohkem panna) ja soovi korral paar tilka oma lemmikaroomiõli. Vala segu pudelisse ning pritsi seda õhku. Sidrunimahlaga tehtud õhuvärskendajat pole soovitav otse nahale või riietele pihustada. Talvisel ajal täidab selline õhuvärskendaja lausa kahte ülesannet – lisab niiskust kuiva toaõhku ning täidab kodu meeldiva ja naturaalse hõnguga.
SIDRUN VÄRSKENDAJA JA ÕHUPUHASTAJANA
Lisaks erilistele raviomadustele on sidrunil ka suurepärased desinfitseerivad ja värskendavad omadused. Järgnevalt mõned võimalused, kus ja kuidas sidrunit veel kasutada saab.
Lõhnastab ja värskendab tuba. Talvel võib õhk siseruumides olla kuiv, sest radiaatorid töötavad ja ruume tuulutatakse harva. Värskenda ja niisuta õhku sidruniga. Pane veega täidetud emaileeritud malmpotti või kaussi peotäis sidrunikoori. Soovi korral võid nõusse poetada ka apelsini- ja õunakoori, kaneelikoort ja nelki. Keeda segu tasasel tulel ja naudi mõnusat lõhna ning kergemat hingamist. Köetava ahju korral pane segunõu ahjule aurama. Ära tee seda vahetult enne magamaminekut, sest sidrunil on ergutav mõju.
SIDRUN RAVITSEJANA
Sidrun on tänu oma antibakteriaalsele toimele asendamatu viiruste vastu võitluses, eriti praegusel aastaajal. Lisaks viirustele saab sidrunist abi ka paljude teiste hädade ja vaevuste korral. Milles ja kuidas ta meid täpsemalt aidata saab, lugege altpoolt.
Võitleb viirustega. Sidrunivesi suudab efektiivselt võidelda kurguviirustega tänu selle antibakteriaalsele toimele. Kui soolvesi sinu puhul ei toiminud, proovi kurku kuristada laimi- või sidruniveega.
Aitab külmavärinate ja palaviku korral. Nii külmavärinad kui palavik võivad olla tingitud erinevatest põhjustest, kuid sidrun aitab nende kõigi puhul. Hispaania meedikud kutsuvad sidrunit “sõbraks, kes kunagi alt ei vea”.
KÕIK NAISTEST VÕI SUGU: N
Naine, kes on äsja vabanenud kodukoristamise kohustusest, võiks sammud seada pigem Endla teatrisse, kus Carmen Mikiver, Karin Tammaru ning Liina Tennosaar mängivad mõnusa soojuse ning erksa meelega häid ja halbu, õnnetuid ja õnnelikke, alatuid ja ausaid, aga igal juhul väga huvitavaid naisi Miro Gavrani etenduses „Kõik naistest“ (lavastanud Kaili Viidas). Näitlejannade just parajal määral ülemängitud mudilastele ja vanamuttidele aplodeeris Lihula kultuurimaja rahvas rõõmsalt ja südamest. Selliseid etendusi võikski vaadata mõnes väiksemas kultuurikeskuses, kus omavahel sõbralikult suhtlev publik ning kohalike küpsetatud koogid annavad kogu õhtule mõnusa lisaväärtuse.
SÖÖGI-KÖÖGIKEEMIAGA KORISTAMA I OSA
Artiklis „Ohtlikud kemikaalid tavalises kodukeemias“ sai kirjutatud küllalt detailselt, missuguseid peidetud ja aegamööda mõjuvaid ohte ning ka otsest mõju võib tavalise kodukeemiaga toimetamine meile, meie lähedastele ja ka keskkonnale tekitada. Inimesele, kes on ka varem nende teemad peale mõelnud, pole ilmselt uudiseks, et suur osa kodukeemiast on väga kergesti välja vahetatav nn. söögi-köögikeemiaga.
OHTLIKUD KEMIKAALID TAVALISES KODUKEEMIAS
Tavalised kodukoristusained jätavad pärast kasutamist toaõhku erinevaid kemikaalide kokteile. Kodu saab näiliselt küll puhtaks, aga mis on selle hind Sinu ja Su perekonna tervisele?
Kui üldjuhul kontrollitakse kemikaali mõju inimese tervisele ühe kemikaali kaupa, siis sellise segu mõju mõõtmine on hoopis keerulisem. Samas on teadlastel piisavalt alust arvata, et kemikaalide kokteilid mõjutavad meie tervist palju pikemas perspektiivis ja sügavamalt, kui nn. ohtlikud kemikaalid ükshaaval.